Od 24.10.2020 platí zákaz vychádzania, alebo aj čiastočný lockdown, ktorý potrvá do nedele 1. novembra 2020. Cieľom tohto zákazu je obmedziť mobilitu ľudí, medzi ktorými by sa mohla šíriť nákaza nového koronavírusu.
Úrad verejného zdravotníctva uverejnil aj rady, ako by mala vyzerať domáca izolácia a čo dodržať, ak vyjdete už z domu.
- Počas domácej izolácie neopúšťajte miesto vášho pobytu. Obmedzte kontakty s inými osobami a neprijímajte návštevy.
- Ak sa domáca izolácia vykonáva v rodinnom dome, je v poriadku tráviť čas na dvore či v svojej záhrade. V bytovom dome môžete ísť na svoj súkromný balkón.
- V prípade bytového domu možno rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov – (vyhodiť smeti, prebrať nákup, vyvenčiť psa a podobne) samozrejme, za nutnosti prekrytých horných dýchacích ciest, sociálneho odstupu a dezinfikovania rúk pred opustením bytu. Rovnako je podstatné zdržiavať sa v spoločných priestoroch bytového domu iba na nevyhnutný čas, nepoužívať výťah.
- Na opustenie bytového domu však treba mať relevantný dôvod, pretože v prípade nahlásenia porušenia karantény je otázne dokazovanie, že to bolo nevyhnutné opustenie miesta izolácie.
- Ak máte pozitívny výsledok testu:
- Nákupy si zorganizujte s pomocou priateľov, rodiny či blízkych a poproste ich, aby vám ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne, ak sa dá, využite službu dovozu potravín do domácnosti, resp. služby samospráv.
- Medzi základné preventívne opatrenia voči vírusovému ochoreniu patrí najmä dôsledné umývanie rúk dezinfekčným mydlom a časté, nárazové vetranie miestností. Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu. Používajte jednorazové papierové a vlhčené utierky.
- Každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor, po použití je ich potrebné umyť v umývačke riadu alebo umyť ručne v teplej vode s detergentom. Ideálnym riešením pre pozitívne testovaného člena rodiny je samostatná izba. Ak to nie je možné, izbu by nemal zdieľať s rizikovými osobami (starší ľudia, osoby s chronickými ochoreniami a oslabenou imunitou).
- Kontakt s inými členmi domácnosti by mal byť minimálny. Kúpeľňu by pozitívne testovaný mal používať ako posledný, následne ju umyť a dezinfikovať. V blízkosti iných ľudí treba nosiť rúško, pri kýchaní, kašľaní a smrkaní používať jednorazové papierové vreckovky, ktoré hneď po použití treba zahodiť do bezkontaktného odpadkového kaša a umyť si ruky mydlom a vodou (najmenej 20 sekúnd), použiť alkoholový dezinfekčný prostriedok na ruky.
Za nedodržanie opatrení môže polícia udeliť blokovú pokutu do 1000 eur a v správnom konaní do 1659 eur. Polícia na sociálnej sieti upozornila, že bude pokračovať v námatkovom kontrolovaní dodržiavania opatrení, vrátane zákazu vychádzania.
Ministerstvo zdravotníctva odpovedalo aj na najčastejšie otázky, ktoré im verejnosť posiela a upozorňuje, že zákaz vychádzania platí aj pre športovanie. Výnimku má pobyt v prírode v rámci okresu bydliska, ale len v nezastavanej časti obce. Hranice zastavanej časti obce sa dajú nájsť v katastrálnych mapách. Zákaz platí aj na cestovanie do vlastnej chaty či chalupy, ktorá sa nachádza v inom okrese.
Ministerstvo zdravotníctva uverejnilo opatrenia vysvetlené ľudskou rečou: